Kako ne obožavati ovu silinu i nepredvidivost prirode? Obožavati je i s njom se znati nositi. Njenom snagom upravljati, krotiti je, a opet biti, zapravo, samo dijete.
Valentina se u more i jedrenje nepovratno zaljubila prije četiri godine. Satove plesa rado je zamijenila treninzima i natjecanjima.
Teo jedri godinu i pol. Ovo mu je druga Mala Mrduja.
I Teu i Valentini jedrenje je nezamjenjiv dio života.
– Volim to kada vjetar prolazi kroz kosu, mokar si i to je jednostavno gušt koji ništa drugo ne može priuštiti nego to, govori Valentina Jelić, JK “Mornar”, Split.
– To mi je jedan odličan sport koji je zabava, koji se jedri i ima dosta prijatelja i uvijek lijepo zabavlja, rekao je Teo Lolić, JK “Labud”, Split.
Pred Malu Mrduju uvijek vlada veliko uzbuđenje i nestrpljenje. Hoće li puhati ili će se vjetar satima čekati? Kako god hirovita priroda odlučila, za isplovljavanje se treba savršeno pripremiti.
– Kada dođu pripremiti brod moraju ga pripremi da se spremi na ove vremenske uvjete. Ovo danas more… izazovni vremenski uvjeti 15 do 20 čvorova, znači, svaki dio uprave mora biti u dobrome stanju jer ne smije se dogoditi ništa nepredviđeno na moru, naglasio je Goran Martinović, trener JK “Mornar”, Split.
Mala Mrduja prethodi Velikoj Mrduji koja će se održati po 92. put, objašnjava član uprave kluba organizatora regata.
– Mala Mrduja je u stvari uvod u Veliku Mrduju koja je za 7 dana. Ove godine regata je uvod u nekakav splitski festival jedrenja koji je počeo s Labud klasik regatom, a sad je ovo velika Mrduja i u listopadu Viška regata i kraj sezona i kraj Splitskog festivala jedrenja, rekao je Eduard Vujnović, član Uprave JK “Labud”, Split.
Privlači regata u Split djecu iz cijele Dalmacije
Privlači regata u Split djecu iz cijele Dalmacije, a niz godina dolazi i ekipa iz Tivta u Crnoj Gori.
Redoviti treninzi, disciplina, borba s vjetrom i valovima. Pobjede. Ali i porazi koje se opet pobjeđuje snagom uma. Sve to oblikuje djecu koja dobro znaju kakav je izazov jedrenje i što uopće znači biti dobar jedriličar.
– A pravi jedriličar mora biti spreman na svake uvjete i čak kada nema vjetra i kad je puno ali kada se ne održi, svaku regatu daješ sve od sebe kako bi bio što bolji na kraju, rekla je Valentina Jelić.
Mala Mrduja Memorijal Borisa Vujnovića
Mala Mrduja Memorijal Borisa Vujnovića – tako je nazvana u čast legendarnog predsjednika splitskog jedriličarskog kluba „Labud”. Možda to i nije velika regata, kažu u klubu, ali je djeci, njihovim roditeljima i trenerima itekako važna.
– Djeca koja se bave jedrenjem prvo zavole puno more, drugo, imaju sredinu u koju dolazi svaki dan i tu dugo boravi. Putuju na regate, natječu se, paze svoj brod. Jačaju tjelesne i fizičke, moraju biti spremni za jedrenje. Vide svijet i jedre dugo. Dugo se može jedriti i biti konkurentan na svjetskoj razini. Do pedesetih godina, rekao je Aron Lolić, trener JK “Labud”, Split.
– Mala Mrduja je interesantna i značajna zato što se radi o klasi optimist, znači radi se o najmlađim kategorijama jedriličara o djeci od 7 do 14 godina i ta djeca su u stvari na početku svoga jedriličarskih puta, naglasio je Edo.
Sa svakim preskočenim valom i zagrljenim naletom vjetra mali optimisti pokazuju svoje znanje, talent i ljubav prema moru i jedrenju. Onima najboljima smiješe se kvalifikacije za ulazak u reprezentaciju. Ostalima – odlična zabava, mnogo druženja, na morskome zraku, s morem, vjetrom i valovima. Može li ljepše?